O autorze
Olga Nawoja Tokarczuk to prozaiczka i eseistka. Jest również autorką scenariuszy oraz psychologiem – ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Pochodzi z Sulechowa, jednak po studiach przeniosła się do Wałbrzycha, aby pracować w zawodzie. Po rezygnacji z pracy, ponieważ stwierdziła, że się do niej nie nadaje, po raz kolejny zmieniła miejsce zamieszkania na Nową Rudę, gdzie rozpoczęła się jej kariera pisarska (autorka nadal mieszka w Sudetach Środkowych (Wrocław i Krajanów)). Krajobrazy tych okolic, często pojawiają się w jej utworach. Pierwszym utworem Olgi Tokarczuk było opowiadanie dla czasopisma harcerskiego, był to 1979 rok, a autorka podpisała się pseudonimem, nie ujawniając tożsamości. W 1993 roku wydała swoją debiutancką powieść “Podróż ludzi Księgi”. W między czasie była działaczką charytatywną, wolontariuszką oraz chętnie udzielała wywiadów. Często wpiera akcje związane z ochroną praw zwierząt. Aktualnie jest to najpopularniejsza polska pisarka.
Sukcesy i najważniejsze nagrody
Pierwszą nagrodą jaka przyznano Oldze Tokarczuk była Literacka Nagroda Nike za powieść „Bieguni”, był to 2008, rok po wydaniu książki. Osiągnęła ona jeden z największych sukcesów, ponieważ “Bieguni” dziesięć lat później otrzymała prestiżową nagrodę Międzynarodowego Bookera. Nominowano ją również do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS (2008r.).
Kolejną książką z niesamowitym sukcesem są “Księgi Jakubowe”. Były wyborem jury oraz czytelników w plebiscycie Nagrody Nike w 2015 roku, autorka oczywiście otrzymała statuetkę oraz czek na 100 000 zł. Zostały w 2018 roku nominowane do znanej francuskiej nagrody dla powieści zagranicznych – Prix Femina Étranger.
Nagroda Nobla
W 2018 roku autorce przyznano prestiżową Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, została tym samym piątą polską, literacką noblistką. Akademia Szwedzka podsumowała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za “wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Odebrała złoty medal, dyplom oraz czek pieniężny. Jest drugą Polką z tą światową nagrodą, zaraz obok Wisławy Szymborskiej.
Najpopularniejsze utwory autorki
Do najczęściej czytanych utworów Olgi Tokarczuk należą:
- “Księgi Jakubowe”
- “Bieguni”
- “POKOT” (“Prowadź swój pług przez kości umarłych”)
- “Czuły narrator”
- “Dom dzienny, dom nocny”
- “Prawiek i inne czasy”
- “Gra na wielu bębenkach”
- “Opowiadania bizarne”
- “Zagubiona dusza”
- “Lalka i perła”.
Ludzie - zdjęcie autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com